‹ POWRÓT DO POPRZEDNIEGO ROZDZIAŁU


Adyen Retail Report ~ Rozdział 1

Jak zmieniły się preferencje dotyczące kanałów sprzedaży

Person paying at a kiosk in store

Pandemia COVID-19 rzuciła wyzwanie firmom na całym świecie. W Polsce i wielu innych krajach sklepy oraz restauracje zostały zamknięte z dnia na dzień, ponieważ państwa nałożyły ograniczenia w celu ochrony zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców.

W trosce o bezpieczeństwo klientów i pracowników, a jednocześnie, aby zachować ciągłość działania przedsiębiorstw, wzrosły inwestycje w handel bezdotykowy. Wiele firm zdecydowało się na sprzedaż w Internecie, inne wprowadziły bezkontaktowy odbiór przesyłek, a restauracje – bezstykowe sposoby zamawiania i płacenia.

Cyfryzacja jest niezbędna do przetrwania. Firmy prowadzące dobrze przemyślaną sprzedaż online radzą sobie znacznie lepiej, jak widać na ilustracji poniżej/po przeciwnej stronie/ powyżej.

Gotowość online a wpływ pandemii na sprzedaż detaliczną

Większa elastyczność dzięki Unified Commerce

Firmy, które konsekwentnie osiągają najlepsze wyniki, to te, które łączą świat fizyczny i cyfrowy. Umożliwiają klientom płynne poruszanie się między wieloma kanałami, co decyduje o ich atrakcyjności w oczach konsumentów. To jest właśnie definicja Unified Commerce. Dane Adyen pokazują, że jest to główny czynnik decydujący o sukcesie. Pomógł on ustabilizować sprzedaż w czasie pandemii, kompensując utracone transakcje w sklepach poprzez wzrost handlu elektronicznego. Z im większej liczby kanałów korzystają klienci, tym większą mają wartość dla firmy.

Dane z platformy płatności Adyen

Zdaniem 50%* sprzedawców z segmentu Unified Commerce, transakcje podczas pandemii były spójne

* Analiza anonimowych danych pochodzących z globalnej platformy płatności Adyen – wyniki sprzedaży z segmentu Unified Commerce w pierwszym kwartale 2019 r. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2020 r.*

Klienci sklepów stacjonarnych wydali o 40% więcej robiąc zakupy przez Internet w czasie pandemii.

Chcesz się dowiedzieć, czy unified commerce pasuje również do Twojej firmy?

Porozmawiaj z naszymi ekspertami ds. płatności

HUGO BOSS musiał tymczasowo zamknąć ponad 75% swoich sklepów. Mimo to nadal stosowaliśmy się do naszych strategicznych priorytetów, czyli personalizacji doświadczenia oraz szybkości obsługi. Dzięki temu mogliśmy zaoferować nasze marki HUGO i BOSS na 24 dodatkowych rynkach internetowych – od Australii, po Meksyk. Dla naszych klientów są teraz dostępne online w 39 krajach.

Roman Stöcker ~ Project Manager Payments, HUGO BOSS AG

Korzystanie z kanałów sprzedaży w celu ujednolicenia obsługi klienta

W szczytowym okresie pandemii nastąpił gwałtowny zwrot w stronę handlu elektronicznego. Dołączyły do niego nawet osoby, które do tej pory nie korzystały chętnie z tej formy zakupów. Warto jednak zauważyć, że handel elektroniczny nadal jest w przeważającej mierze domeną osób, które nie ukończyły jeszcze 36 roku życia.
 
Rosnąca popularność biznesu elektronicznego nie zmniejsza zainteresowania handlem tradycyjnym. W rzeczywistości większość konsumentów w różnych grupach wiekowych twierdzi, że nie może doczekać się chwili, gdy znów będzie mogła robić zakupy w sklepie. Cała magia tkwi w wykorzystaniu tego, co najlepsze w obu tych światach, aby klienci mogli cieszyć się zarówno szybkością i wygodą handlu elektronicznego, jak również przyjemnością odwiedzenia pięknie prezentującego się sklepu. 

Odkryliśmy rozwiązanie Pay by Link od Adyen na krótko przed wybuchem pandemii. Rozszerzyliśmy jego pierwotny zakres i wykorzystaliśmy okazję, aby połączyć nasze kanały w najlepszy możliwy sposób. Proponowaliśmy wirtualne, kameralne spotkania, podczas których doradzaliśmy klientom. Następnie wysyłaliśmy im e-mailem link do konfigurowalnej strony płatności, na której dostępne były wszystkie możliwe metody rozliczeń online.”

Roman Stöcker ~ Project Manager Payments, HUGO BOSS AG

Lokalna perspektywa: zakupy w sklepach internetowych i stacjonarnych

W skali globalnej pandemia przyspieszyła przejście na handel elektroniczny. Wzrost popularności wynika przede wszystkim z poziomu i czasu trwania ograniczeń, stopnia dojrzałości cyfrowej rynku przed pandemią oraz dostępności opcji handlu elektronicznego w czasie pandemii.

44% Polaków stwierdziło, że po wybuchu pandemii są bardziej skłonni trzymać się kanałów internetowych, a 34% będzie korzystać z usług abonamentowych na produkty z branży spożywczej, kosmetycznej itp., aby rzadziej wychodzić po zakupy.

59% polskich konsumentów twierdzi, że po wybuchu pandemii nie kupowało w sklepach artykułów innych niż podstawowe. Oprócz ograniczania wydatków i obawy o kontakt z obcymi osobami, dla 43% Polaków jednym z głównych powodów takiego postępowania jest chęć uniknięcia stania w kolejce.

Poziom ograniczeń ma również związek z liczbą konsumentów, którzy nie mogą doczekać się sposobności, aby ponownie wyjść na zakupy dla przyjemności. 58% polskich konsumentów cieszy się na ponowne zakupy w sklepie. Preferencje odnośnie płatności potwierdzają tendencję do zmniejszania się ilości transakcji gotówkowych: 44% polskich konsumentów twierdzi, że kiedyś preferowało gotówkę, ale od czasu pandemii przeszło na płatności kartą/bezdotykowe oraz portfele elektroniczne. 

% konsumentów, którzy w czasie pandemii robili więcej zakupów przez Internet niż poprzednio

% konsumentów nie mogących się doczekać na sposobność ponownego robienia zakupów dla przyjemności

Globalnie

36%

55%

Polska

44%

58%

Region Azji i Pacyfiku

42%

68%

Brazylia

62%

50%

Europa

31%

52%

Stany Zjednoczone

41%

58%

będzie jadało w swoich ulubionych restauracjach teraz, gdy są one znowu otwarte

korzystało z aplikacji do zamawiania jedzenia na wynos częściej niż poprzednio

Are you looking for test card numbers?

Would you like to contact support?