FlixBus: Droga do międzynarodowej ekspansji 

Od Monachium aż po Manhattan, na przestrzeni zaledwie 6 lat, FlixBus objął swoją działalnością nie tylko  różne kraje, ale i całe kontynenty. Zobaczcie, jak tego dokonali z z pomocą platformy Adyen

Image

Od czasu narodzin firmy w 2013r., FlixBus zmienił sposób przemieszczania się milionów ludzi. Będąc wyjątkową kombinacją technologicznego start-upu, platformy e-handlu oraz nowoczesnej firmy przewozowej, Flixbus w oszałamiającym tempie uzyskał status największej europejskiej międzymiastowej sieci autobusowej. W roku 2019, pomógł ponad 100 milionom pasażerów dotrzeć do celu ich podróży.

Od 2016r. FlixBus, z pomocą Adyen, modernizuje i stale udoskonala swoje formy płatności za przejazdy. Odwiedziliśmy ich w Monachium, aby spotkać się z CIO, Danielem Kraussem oraz Szefem ds. płatności, Dennisem Friemerdingiem i porozmawiać o technologii, transporcie oraz globalnej ekspansji.

Youtube video will be rendered here

"Szczegółowe dane o płatnościach są dla nas zródłem informacji jak poprawić doświadczenie klientów"

Daniel Krauss - Współzałożyciel i CIO, FlixBus

 Mobilność i dane

 W dzisiejszej dobie, dane i technologia to podstawy działania wielu firm z sektora mobilności - FlixBus nie odbiega od tej normy. Często nazywany startupem technologicznym, a nie firmą transportową, zatrudnia 25% pracowników w obszarze rozwoju produktu a ponad 30% w rolach analitycznych. Zespoły te umożliwiają FlixBusowi skojarzenie milionów danych i podniesienie jakości usług. Jednym z przykładów jest  analizowanie miejsc, z których robione są rezerwacje. Wszystko po to, by dodać kolejne przystanki, kierunki oraz bilety, preferowane przez klientów.

Image

"Dane o płatnościach naszych klientów są bardzo cenne, a sposób w jaki Adyen je dla nas analizuje jest ogromnie pomocny"

Dennis Friemerding - Lider Zespołu ds. Płatności, FlixBus

Globalna ekspansja dzięki lokalnym metodom płatności

Podejście FlixBusa do kwestii płatności oparte jest na możliwie najszerszym wykorzystaniu dostępnych nam technologii. Pasażerowie mogą dokonywać płatności on-line, wykorzystując aplikacje mobilna lub zapłacić u kierowcy, przez terminal Adyen. W Szwecji korzystają z systemu Swish, we Francji z Cartes Bancaires – lista nie ma końca. Dennis mówi – „Możliwość korzystania z tych metod odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu docelowych grup pasażerów i podnoszeniu wpływów ze sprzedaży internetowych. Na przykład w Polsce, szybkie wdrożenie DotPay zaowocowało 42% udziałem tej metody w ciągu zaledwie 3 miesięcy.”

„Obecnie, naszym celem jest posiadanie na każdym rynku co najmniej jednego alternatywnego systemu płatności, ponieważ stanowią one jeden z kluczowych czynników procesu rezerwacji, a to buduje pozytywny obraz naszej firmy. Adyen oferuje dostęp do szerokiej gamy lokalnych metod płatności na wszystkich rynkach, na których obecny jest FlixBus; gwarantuje także różne poziomy integracji, co umożliwia nam szybkie uruchomienie przetwarzania i dostosowania się do lokalnych potrzeb po ugruntowaniu naszej pozycji na rynku.”

Na tym jednak nie koniec. Dynamika i elastyczność naszych relacji umożliwiła FlixBusowi wejście na rynek amerykański, gdzie naszym celem było podniesienie liczby zrealizowanych transakcji i obniżenie poziomu tych odrzuconych.

"Adyen pomógł nam w rozwoju naszej pozycji na rynku w Stanach Zjednoczonych. Miał bezpośredni wpływ na zwiększenie naszych przychodów a dzięki lokalnej licencji agenta rozliczeniowego, zredukowaliśmy liczbę odrzuconych transakcji o 21%."

Dennis Friemerding - Dyrektor Zespołu ds. Płatności, FlixBus

Image

Przyszłość sektora mobilności

Mobilność jako usługa to gorący temat; grupa Flix plasuje się na pograniczu tradycyjnych form podróżowania oraz ekologicznych sieci transportu. Większą wagę przykłada do zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska form podróżowania, przy jednoczesnym zachowaniu wygodnych systemów obsługi połączeń.

FlixBus dysponuje już flotą pojazdów elektrycznych, a w ubiegłym roku uruchomił pierwszą szynową linię FlixTrain. Linia ta udzieliła wsparcia podczas ostatniego strajku na rzecz ratowania klimatu oferując darmowe przejazdy jego uczestnikom i tym samym umożliwiając im pozostawienie samochodów w domu.

Daniel dodaje: „Budując wizję przyszłości transportu, opieramy ją na jeszcze wyższym poziomie wygody. Pracujemy nad podniesieniem wydajności systemów płatniczych, zwiększaniu poziomu zadowolenia i jakości doświadczeń klientów korzystających z naszych produktów.”

Jeżeli chodzi o partnerską współpracę, Dennis podsumowuje ją w ten sposób: „Uważam, że FlixBus i Adyen mają podobne nastawienie do świata. Ich plany są zawsze wielkie i nic nie stoi na ich przeszkodzie

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, w jaki sposób pomagamy firmom oferującym usługi mobilne, oraz jak otworzyć się na globalne rynki, skontaktuj się z nami.

Are you looking for test card numbers?

Would you like to contact support?